Basında E.Ü. Çevre Merkezi

KORUNMASI GEREKEN VARLIKLARIMIZ HARİTALANIYOR!!

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörlüğü ve İzmir Akdeniz Akademisi öncülüğünde düzenlenen "İzmir İli Doğal Eşik Analizi ve Sentezi" atölye çalışması yapıldı. Çalışmada pek çok üniversite ve kurumdan temsilciler yer aldı. Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Akdeniz Akademisi, Orman Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın temsilcilerinin katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi. Akdeniz Akademisi Ekoloji Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Filibeli’nin konu ile ilgili kısa bilgilendirmesinin ardından "İzmir İli Örneği’nde Doğal Eşik Analizi ve Sentezi" atölye çalışması Prof. Dr. Yusuf Kurucu tarafından tanıtıldı.

İzmir'in Sesi

http://www.izmirlininsesi.com/kultur-sanat


“ÜÇ BAŞKANDAN ÖNEMLİ ÇEVRE MESAJLARI”

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Yeşil Kent-Sürdürülebilir Şehir’ paneli Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde önemli mesajlar verildi.

Milliyet Ege

http://www.milliyet.com.tr/uc-baskandan-onemli-cevre-mesajlari-izmir-yerelhaber-244357/


“Çevre sorunları Ege'de tartışılıyor”

Uluslararası Yeşil Altyapı ve Sürdürülebilir Toplumlar - Şehirler Kongresi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonu'nda başladı. Kongrenin açılışına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi (E.Ü) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, E.Ü Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atilla Silkü ve Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, EÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar, Prof. Dr. Fokion Vosniakos katıldı. Başkan Atila, "İnsanlar aklını, hayatını kolaylaştırmak için büyük ölçüde çevreyi kullanmıştır. Ancak yaşadığı çevre konusunda aynı hassasiyeti göstermemiştir. Her şey yapıldı ama çevreyi göz ardı ettik" diye konuştu. Rektör Yılmaz ise, "Bugün ve yarın sunulacak olan konular, bizim üzerinde odaklandığımız konulardır. Bu anlamda verdiğimiz değer, alınan sonuçlar ve bu toplantı sonucunda hazırlanacak olan raporun hem ülkemiz için hem komşu ülkelerimiz için, gelecek dünya için rehber olacağına inanıyorum" dedi.

Egeli Sabah

http://www.sabah.com.tr/Egeli/2014/05/10/cevre-sorunlari-egede-tartisiliyor


“Prof. Dr. Öztürk, “Sonsuz bir yeryüzüne sahip degiliz”!”

Ege Üniversitesi Çevre Sorunlari Uygulama ve Arastirma Merkezi Toplanti Salonu’nda “Biyoçesitlilik ve Koruma Alanlari” konulu sunum gerçeklestirildi. Sunumu Prof. Dr. Münir Öztürk yapti. Etkinlikte; Çevre Bilimleri Anabilim Dali’nin Kurucusu Prof. Dr. Münir Öztürk’e plaket verildi.

6N1K

http://www.6n1k.com.tr/news/10490/prof-dr-ozturk-sonsuz-bir-yeryuzune-sahip-degiliz.html


“Atıklar, sanata dönüştü!”

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Atık ve Sanat' Yarışması Ödül Töreni, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezi (MÖTBE) 'nde gerçekleşti. Törende fotoğrafçılık, tasarım, kısa film ve mansiyon dallarında ödül almaya hak kazanan öğrencilere ödülleri verildi. Amacımız çevre konusunda farkındalık yaratmak Bu projeyle çevre konusunda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Candeğer Yılmaz, "İleriye dönük neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bugüne kadar çevre ile ilgili neler yaptık ve Ege Üniversitesi bu işin neresinde ona bakıyor ve yolumuzu ona göre çiziyoruz. Çevre konusunda insan, hem bu atığı oluşturan, hem de bu atığın toplanması konusunda bilinçlendirilme konusunda en önemli varlık. Teknoloji ilerledikçe dünyayı daha fazla kirletiyoruz. Daha duyarlı olmalıyız" dedi. 'Atık ve Sanat' projesinin, çevre konusunda farkındalık yaratmak için sanatla karışık estetik birşeyler yapabilir miyiz? düşüncesinden çıktığını belirten Yılmaz, "Atığın da estetiğinin olduğunu farkına vardırarak, atık nasıl estetik bir hal alır diye kafa yorduk. Arkadaşlarım bunu çok güzel bir hale getirdiler" diye konuştu.

Yeni Ekonomi Gazetesi

http://yeniekonomigazetesi.com.tr/haberler_atiklar_sanata_donustu-l-1-sayfa_id-666-id-167121


“ÇEVRECİ YEŞİL ÜNİVERSİTE”

Ege Ajans

Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi doğa sorunları ile ilgili çeşitli alanlarda projeler planlıyor. Planlanan projeler, bilimsel ve uygulamaya yönelik araştırmalar yapmak, bunun yanı sıra sorunların çözümü ve tekniklerin geliştirilmesi için olanaklar sağlıyor.

Ege Burada

http://egeburada.ege.edu.tr/content/haber/4162/title/cevreci-yesil-universite

_______________________________

"ATIKLAR İÇİN SANAT YARIŞMASI"

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, çevre sorunları arasında önemli bir yere sahip olan atıklara dikkat çekebilmek amacıyla geniş katılımlı bir yarışma düzenledi. Proje kapsamında “Atık ve sanat” ana temalı, tasarım, resim, fotoğraf ve kısa film yarışması katılımcıları bekliyor.

Egede Bugün

http://www.egedebugungazetesi.net/haber/atiklar-icin-sanat-yarismasi-1086.html

_______________________________________________

 

"EÜ’DE DEVİR TESLİM TÖRENİ"

EÜ Çevre Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi’nde gerçeklestirilen törende merkezin Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar görevini, önceki aylarda emekliye ayrilan Prof. Dr. Ümit Erdem’den devraldi.

Ege Telgraf

http://www.egetelgraf.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=9972:e%C3%BC%E2%80%99de-devir-teslim-t%C3%B6reni&Itemid=77

_______________________________________________


"KONAK'ta TEMİZ ÇEVRE GÜNLERİ SEMPOZYUMU"

Türkiye Kalite Dernegi Izmir Subesi ve Konak Belediyesi, Temiz Çevre Günleri ile dikkatleri çevre kirliligine çekiyor.Prof.Dr."Çevre Kirliligi ve Saglik Üzerindeki Etkileri" sempozyumunda uzman isimleri konuk ediyor...

Son Dakika

http://www.sondakika.com/haber/haber-konak-ta-temiz-cevre-gunleri-sempozyumu-4067716/

_______________________________________________

"ÇEVREMİZİ KİRLETİYORUZ"

Konak Belediyesi’nin destegiyle Türkiye Kalite Dernegi (KALDER) Izmir Subesi’nin düzenledigi, ‘Çevre Kirliligi ve Saglik Üzerindeki Etkileri’ sempozyumu Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi’nde halka açik olarak gerçeklestirildi.

Egenin Sesi

http://www.egeninsesi.com/88530-cevremizi_kirletiyoruz

_______________________________________________

"EKONOMİYİ EKOLOJİYE KURBAN ETMEYİN"

Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda ülkemizin ve özellikle Izmir’in çevre kirliligi sorunlari masaya yatirildi.

Yenigün Gazetesi

http://www.gazeteyenigun.com.tr/gundem/111616/ekolojiyi-ekonomiye-kurban-etmeyin!

_______________________________________________

"TÜRKİYE ESKİSİNDEN DAHA KİRLİ"

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar'ın oturum başkanlığını yaptığı "Çevre Kirliliği ve Sağlık Üzerindeki Etkileri" konulu sempozyumda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi Şube Müdürü Işın Özdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necdet Alpaslan ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı E. Helil İnay Kınay katıldı.

Yeni Asır

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2012/11/13/turkiye-eskisinden-daha-kirli

_______________________________________________

"EÜ. ÇEVRE SORUNLARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ'NDE YENİ DÖNEM"

Ege Üniversitesi(EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde müdürlük devir teslim töreni gerçekleşti.Törende eski ve yeni yönetimin elele daha güçlü bir sinerji yaratacağı ifade edildi. 

Ege Burada

http://egeburada.ege.edu.tr/content/gezi-cevre/4063/title/eu-cevre-sorunlari-uygulama-ve-arastirma-merkezi-nde-yeni-donem