Çerez Örnek
canlı destek
Ege Üniversitesi, “Dünya Çevre Günü Paneli”ne Ev Sahipliği Yaptı

 

‘Sıfır Atık’ projenin uygulanacağı ilk devlet üniversitesi: Ege

                 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Projesi’nde pilot üniversite  seçilen Ege Üniversitesi, “Dünya Çevre Günü Paneli”ne ev sahipliği yaptı. Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ve çeşitli yaş gruplarından öğrenciler katıldı.

Panelin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan  ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında pilot üniversite seçildi. Ege Üniversitesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atık miktarının azaltılması hedefleriyle başlatılan projenin uygulanacağı ilk devlet üniversitesi oldu. Cumhurbaşkanlığımız nezdinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hayata geçirmiş olduğu Sıfır Atık Projesi öncelikle kamu ve daha sonra ülkemiz genelinde sürdürülebilir kalkınma için oldukça önem taşıyor. Üniversitemiz  sıfır atık olgusunu kendisine ilke edinmiş ve bu konuda “Entegre Atık Yönetimi” sistemini hayata geçirmiş bir kurum. Bakanlığımız ile aynı stratejik hedef doğrultusunda üniversitemizin pilot üniversite seçilmesi bizlerin motivasyonunu arttırdığını düşünüyorum. Üniversitemizin çevre duyarlılığı konusunda örnek bir kurum olarak projeye en iyi şekilde destek vereceğinden hiçbir kuşkum yok. Bizlere, Üniversitemize, olan güven ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. 

“Çevre sorunlarının çözümünde bölgemize liderlik yapıyoruz”

Ege Üniversitesi’nin, İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nin çevre sorunlarının çözümünde liderlik yaptığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Çevre ve sorunları kapsamında, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıyor, toplumsal bilinç oluşturuyoruz. Üniversitemiz tarafından sürdürülebilir bir kampüs yaşamının sağlanması ve temiz bir çevre bilincinin oluşturulması amacıyla birçok proje yürütülüyor.  Üniversiteler,  öğrenci ve personel sayıları, faaliyet alanları  nedeniyle    yüksek miktarda enerji kullanımları,  atık üretimleri ile özellikle sağlık hizmetleri alanında çevre üstünde önemli bir etki yaratmaktalar” diye konuştu.

“Entegre Atık Yönetimini başarılı bir şekilde uyguluyoruz”

Rektör Prof. Dr. N Budak,        “Atıklar özelinde baktığımızda, Üniversitemiz Entegre Atık yönetimi Üniversitemizde oldukça başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Bu uygulamamızın diğer Üniversitelere örnek olduğunu söyleyebilirim. Tehlikeli atıklar için Türkiye’de ilk kurumsal yönetimi ilçe kampüslerimiz de dahil olmak üzere gerçekleştirdik.  Çevre ve Şehircilik  Bakanlığımızca verilmekte olan Endüstriyel Atık Yönetim Planımızı almış bulunmaktayız.    Üniversitemizin yıllık enerji giderlerini minimize etmesi ve doğa dostu kaynaklara yönelmesi için harekete geçtik. Üniversitemiz Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından yürütülen proje ile kampüsün ve hastanenin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağız. Ege Üniversitesi adeta mega bir kent nüfusuna sahip. Kampüsümüzde trafik hareketliliğini en aza indirerek daha huzurlu bir kampüs atmosferi oluşturmaya gayret ediyoruz. Üniversitemizin kampüs alanı içerisinde trafik düzenini ve akışını sağlamak maksadıyla “Yeni Otopark Alanlarını” hizmete açtık. Ege Üniversitesi sürdürülebilir bir kampüs yaşamının sağlanması ve temiz bir çevre bilincinin oluşturulması amacı ile  “Yaya Öncelikli Yeşil Kampüs Projesi”ni hayata geçirdik.  Daha gürültüsüz daha yaşanılabilir ve daha sakin bir kampüs için çalışmalarımız devam ediyor. Üniversiteler gelişime ve değişime açık kurumlar olmalılar. Tüm bunlar ve yeni otopark projelerimiz üniversitemizi çevre dostu bir kurum haline getirecek. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak ümidi ile Dünya Çevre Gününüzü tekrar kutluyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a “Teşekkür Belgesi”

Prof. Dr. Nuri Azbar, “Senelerce yapılan etkinliklerde yetişkinlere çevreyi korumayı anlattık. Bu sene ise ağaç yaşken eğilir sözünü ilke edinerek, geleceğin çevre koruyucuları olan öğrencilerimizi davet ettik. Çevre Haftasını kutlanacak hafta olarak görmüyorum. Tam aksine oturulup, düşünülecek ve çevresel konuların farkına varılacak bir hafta olarak görüyorum. Zira doğal kaynakların kullanımına bakıldığında, hoyratça kullanılan çevre ve dünya ön plana çıkıyor. Biz de Ege Üniversitesi olarak, çevre konusunda farkındalık yaratacak ‘Yeşil Kampüs ve Sürdürülebilir Çevre’ projesini, öğrencilerimizin yaşam alışkanlığı haline getirmek istiyoruz”

 İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, ‘Sıfır Atık’ Projesine katkılarından dolayı Prof. Dr. Necdet Budak’a “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ